Language
Chip tuning symulator

Chip tuning symulator

Chip tuning symulator to narzędzie pozwalające w przybliżony sposób przewidzieć wpływ chip tuningu na silnik i osiągi. Symulowane są moc, moment obrotowy, AFR (skład mieszanki), EGT (temperatura spalin w kolektorze wydechowym). Na podstawie podanych wartości wejściowych (fabrycznej mocy silnika i fabrycznego momentu obrotowego), tworzony jest wirtualny model pracy takiego silnika. Model został przygotowany na podstawie opracowań: High-Performance Diesel Builder's Guide, Turbocharging Performance Handbook Jeffa Hartmana i innych jego opracowań.

Wpisanie do chip tuning symulatora danych o dużej lub niemożliwej do zrealizowania rozpiętości mocy i momentu, prowadzić może do błędów modelowania (w szczególności nie da się uzyskiwać dowolnie małej mocy przy dużych momentach obrotowych). Fabryczna moc silnika o nadmiernym momencie może być wyższa od zadeklarowanej dla obrotów niższych niż 4000, co wynika z dużej wartości momentu.

Symulator chip tuningu ma charakter wyłącznie poglądowy i nie jest podstawą żądania uzyskania takich samych parametrów w fizycznych samochodach.

Symulator przeznaczony jest wyłącznie do silników diesla.

Jak posłużyć się symulatorem chip tuningu?

  1. Wprowadź maksymalną moc fabryczną w koniach mechanicznych [KM] i maksymalny moment obrotowy silnika w niutonometrach [Nm] zapisane w dowodzie rejestracyjnym lub wynikające z protokołu pomiaru na hamowni podwoziowej.
  2. Wprowadź procentową zmianę dawki paliwa [%] w zakresie -15% ÷ +20%. – zmieni to dawkę paliwa w całym zakresie obrotów. Czas wtrysku zmieni się proporcjonalnie do tej zmiany.
  3. Wprowadź korektę doładowania [mBar] w zakresie -500 mbar ÷ +500 mbar. Seryjne ciśnienie jest obliczane przez model matematyczny w zależności od proporcji pomiędzy mocą i momentem fabrycznym i wynosi ok. 1500 mbar doładowania.
  4. Wprowadź korektę kąta wtrysku paliwa [°], czyli liczby stopni przed TDC w zakresie -10° ÷ +10°. Wartości dodatnie oznaczają przyśpieszenie wtrysku.
  5. Wprowadź korektę ciśnienia wtrysku paliwa [Bar] w zakresie -500 bar ÷ 500 bar. Zmiana ciśnienia ma wpływ na sprawność spalania, oraz powoduje zmianę całkowitego czasu wtrysku.
  6. Naciśnij przelicz - na wykresach rysowane są moc i moment obrotowy fabryczny i zmodyfikowany, AFR (proporcja powietrza do paliwa) oraz EGT (temperatura spalin). Wszystkie parametry prezentowane są w funkcji obrotów.

Zobacz przykłady chip tuningu w naszym katalogu

Zapraszamy do zapoznania się z osiągami samochodów po chip tuningu wykonanym w naszej firmie. Wszystkie wykresy, pochodzą z pomiaru na hamowni.

Oferta oraz podane ceny mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego. V-tech Tuning s.c. zastrzega sobie prawo do zmiany cen oraz opisywanych na niniejszej stronie usług. Zmiany te mają wówczas charakter wiążący.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji w Wikipedii

facebook